A sztepptáncról

Történet

A sztepptánc a Britannica enciklopédia szerint (magyar fordításban): egy olyan táncstílus, ahol a táncos vasalt cipőben ritmusosan koppint hallható ütéseket a talajon vagy más kemény felületen. Tehát ez egy olyan szólóban vagy csoportosan táncolható, perkussziós (kopogtató) stílus, melyben a táncos egy időben zenész is, hiszen a cipőjét hangszerként használja tánc közben, ezáltal a táncparkett dobosává válik.

Kialakulásában három táncstílus játszott szerepet: az afrikai djouba tánc, az ír sztepptánc és az angol clog. A 19. század elején népszerűvé váltak a minstrel show-k, amelyek az ültetvényeken dolgozó fekete rabszolgák életét bemutató, részben rögtönzött, részben előre megírt zenés-táncos színdarabok (ezek helyét a 20. század elejétől átvette a vaudeville műfaja). Gyakran fehérek játszották el a fekete szerepeket, feketére maszkírozott arccal (ez az úgynevezett blackface). Voltak köztük valódi feketék is, például Master Juba, akit a „sztepptánc atyjaként” is emlegetnek.

Az 1920-as években megszületik a hangosfilm, ami forradalmasítja a táncot a filmvásznon. Az első, filmben eltáncolt sztepprutint Joan Crawford nevéhez kötjük. Az egyik legnagyobb jelentőségű sztepptáncos, a fekete Bill ’Bojangles’ Robinson is ebben az időben volt aktív, egyik leghíresebb rutinja a lépcsős tánc, és az akkor még gyermek Shirley Temple-lel feledhetetlen párost alkottak a mozivásznon. A néző nem is gondolná, hogy már ebben az időszakban utólag szinkronizálták a hangosfilmben szereplő sztepptáncbetéteket.

Az 1930-as, 1940-es években a zenés-táncos musical tovább folytatja hódító útját a mozivásznon, melynek egyik célja az volt, hogy a háború okozta lelkiállapotokat oldja. Ezeket az évtizedeket olyan világszerte ismert nevek fémjelzik, mint Fred Astaire, Ginger Rogers, Eleanor Powell. Ide sorolhatjuk az Ének az esőben sztárjait is, mint Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds, vagy az akrobatikus szteppmutatványaikról híres Nicholas Brotherst. A lista nem teljes :)

Vannak, akik a sztepp műfaján belül is kitűnnek egyéni technikáikkal, például Leonard Reed, akinek szteppes shim sham-rutinja rokon a swing shim shamjével, Howard ’Sandman’ Sims, aki homokkal leszórt felületen szteppelt, Clayton ’Peg Leg’ Bates, akinek az egyik lábát egy baleset következtében amputálni kellett. Illetve a fent említett Ginger Rogers, akit a közvélemény úgy méltatott, hogy ugyanazt táncolta, mint Fred Astaire, csak magassarkúban és hátrafelé :)

Ezután a sztepptánc népszerűsége kissé visszaesik a televízió térhódításával, majd 1970-től kezdve fokozatosan tér vissza a köztudatba, amikor megindul a sztepptanulási hullám. Nem sokkal később kinevezik május 25-ét a Sztepptánc Világnapjává, amely Bill ’Bojangles’ Robinson születésnapja. 1989-ben elkészül a Tap című film, azzal a céllal, hogy egyrészt a kortárs szteppesek megmutassák magukat, másrészt bevonzzák a fiatal tehetségeket. Olyan nevek kapnak szerepet ebben a filmben, mint Gregory Hines, Sammy Davis Jr., vagy a korábban említett Nicholas Brothers párosból ismert Harold Nicholas.

A 2000-es évek sztepptáncosai már nem csupán előadók, hanem saját koreográfiákat készítenek és tanítanak is. Köztük van Savion Glover, aki a Táncoló talpak című animációs filmben a főhős pingvin koppintásait szinkronizálta, illetve Jason Samuels Smith, Michelle Dorrance, Chloe és Maud Arnold. Közülük sokan saját márkát is kiépítettek maguk köré. A 21. század elejétől világszerte rendeznek szteppfesztiválokat is, Európán belül például Stockholmban, Párizsban, Milánóban, Dubrovnikban. Az Egyesült Államokban is számos helyen, San Franciscóban, Washingtonban, Los Angelesben kerülnek megrendezésre szteppfesztiválok, workshopok, az American Tap Dance Foundation (ATDF) nevű nonprofit szervezet pedig a New York-i szteppes események létrejöttéről gondoskodik.

Stílus

Az amerikai szteppen belül kétféle stílust különböztetünk meg. Az egyik a soft shoe stílus, más néven a Broadway sztepp. Fénykora az 1920-as és 1950-es évtizedek közé tehető, hagyományos bőrtalpú cipőben táncolják ekkor, nagyobb térbeni mozgás és szélesebb táncmozdulatok jellemzik.

A másik a hoofer stílus, más néven rhythm sztepp. Kevésbé táncos, kevesebbet mozog térben, gyorsabb tempó, több koppintás, változatosabb ritmusok jellemzik, melyet nemcsak swing zenére, hanem bármely modern műfajra lehet táncolni. Ahogy Jason Samuels Smith megfogalmazta (magyar fordításban): ez nemcsak egy táncstílus, hanem egy életstílus. Emellett a hoofer megnevezés van használatban a mai sztepptáncosokra is. Az első hooferek között tartjuk számon az 1970-es, 1980-as években Charles ’Chuck’ Greent, James ’Buster’ Brownt vagy Jimmy Slyde-ot, de ez a napjainkig uralkodó irányzat, amelyet szteppvasakkal ellátott cipőben táncolnak. A hoofer stílusnál még inkább hangsúlyossá válik az, hogy a szteppes hangszerként is funkcionál, a táncparkett dobosává válik. Az egyik legismertebb formáció, a Postmodern Jukebox is rendszeresen dolgozik együtt sztepptáncosokkal, úgy mint Sarah Reich vagy Demi Remick.

Jelenleg Budapesten a Katapdance Studio aktív képviselője és terjesztője a hoofer irányzatnak. A megszokott Broadway stílusú koreográfiák mellett a stúdióban tanulható a hoofer is, amelyet szintén Tomcsányi Kata oktat, és amelynek technikai tárházát külföldre látogatásai alkalmával folyamatosan bővíti.

Írta: Szalai Zsófia